Qarabağda Bərpa İşlərinə Ayrılan Vəsaitlər
Gələn il Qarabağın bərpasına 5 - Dövlət Statistika Komitəsinin açıqladığı rəsmi məlumata görə, 2025-ci il ərzində Qarabağda həyata keçirilən tikinti işlərinə cəmi 4 milyard 911 milyon manat həcmində vəsait sərf edilib. Sərf olunan büdcə vəsaitləri rayonlar üzrə fərqli paylanıb. Ən çox investisiya müvafiq olaraq Kəlbəcər (994,611,000 manat), Ağdam (740 milyon manat) və Zəngilan (731 milyon manat) rayonlarına yönəldilib.
Ümumi Tikinti Xərclərində Qarabağın Payı
Ötən il Azərbaycan üzrə bütün tikinti işlərinə ümumilikdə 16 milyard 18 milyon manat xərclənib. Bu rəqəmlər fonunda, Qarabağa ayrılan vəsait ölkənin ümumi tikinti xərclərinin 30.7%-ni təşkil etmişdir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2024-cü ildə Qarabağda tikinti layihələrinə təxminən 6 milyard manat ayrılmışdı.
Layihələrin Şəffaflığı Ətrafında Mübahisələr
Bəzi müstəqil iqtisadçılar və jurnalistlər Qarabağda aparılan tikinti layihələrinin şəffaflığını şübhə altına alırlar. Onlar layihələrə cəlb edilən şirkətlərin hansı tender qaydaları ilə seçildiyinin aydın olmadığını bildirirlər. İddialara görə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, yəni Qarabağ regionunda inşa olunan fərdi yaşayış evlərinin maya dəyəri, ölkənin digər bölgələrindəki oxşar evlərin qiymətindən xeyli yüksəkdir.
Rəsmi Mövqe və Mənimsəmə İddiaları
Prezident İlham Əliyev 2024-cü ildə "Mikroskop Media"nın sualına cavab olaraq bildirmişdi ki, Qarabağdakı bütün bərpa işləri “maksimal şəffaf şəkildə aparılır və tender prosedurlarına tam əməl edilir”. Lakin ötən ilin sonunda "Toplum TV"-yə müsahibə verən və Qarabağda tikinti işləri aparmış "Arenol Qrup" şirkətinin direktoru Tolqa Şahin fərqli iddia səsləndirmişdi. O, podratçı şirkətlərə çox az pul ayrıldığını və dövlət büdcəsindən ayrılan büdcə vəsaitləri çərçivəsində mənimsəmə hallarının olduğunu iddia etmişdi.
Qeyd edək ki, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Oxuduğunuz üçün təşəkkür edirik!Fikirlərinizi bölüşün!