Erməni "Armenpress" xəbər agentliyinə danışan Qriqoryan bildirib ki, üçüncü ölkə vətəndaşları və diplomatik pasport sahibləri üçün sərhədin açılmasına dair razılaşmanın ən qısa zamanda tətbiqi üçün təmaslar davam edir.
Türkiyə-Ermənistan münasibətləri
Razılaşmaların Ən Qısa Müddətdə Tətbiqi
Armen Qriqoryan sərhədin açılması ilə bağlı dəqiq tarix verə bilməyəcəyini qeyd edib. O, vurğulayıb ki, "Türkiyə ilə üzərində razılığa gəldiyimiz tənzimləmələrin həyata keçirilməsini gözləyirik. Türk tərəfi ilə danışıqları, bu razılaşmaların mümkün olan ən qısa müddətdə tətbiqi üçün davam etdiririk."
33 İllik Qapalı Sərhədin Açılması
Məlumata əsasən, Türkiyə Ermənistanla quru sərhədini 1993-cü ildə bağlamışdı. İki ölkə 2022-ci ildə Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinə start vermiş və tərəflər ilkin mərhələdə sərhədin üçüncü ölkə vətəndaşları, habelə diplomatik pasport sahibləri üçün açılması barədə razılığa gəlmişdilər. Lakin qeyd olunan bu razılaşma hələ də tətbiq edilməyib.
Viza Sadələşdirmə Qərarı
Dekabrın 29-da Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşma prosesində yeni addımların atıldığına dair mühüm açıqlamalar verib. İki ölkənin xüsusi nümayəndələri arasında əldə edilmiş razılığa əsasən, rəsmi pasport sahibləri üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi qərara alınıb.
E-Viza Dövrü Başlayır
Yeni tənzimləməyə əsasən, Türkiyə və Ermənistan vətəndaşı olan diplomatik, xidmət və xüsusi (yaşıl) pasport sahibləri 1 yanvar 2026-cı il tarixindən etibarən viza əməliyyatlarını rəqəmsal mühitdə həyata keçirə biləcəklər. Göstərilən pasport kateqoriyalarına malik şəxslər e-viza müraciətlərini heç bir ödəniş etmədən edə biləcəklər.
"Tam Normallaşma" Mesajı
Qərarın elan edilməsi ilə hər iki ölkə normallaşma prosesinə dair qətiyyətini bir daha vurğulayıb. Verilən birgə açıqlamada Türkiyə və Ermənistanın prosesi "tam normallaşma" hədəfi ilə və heç bir ilkin şərt qoyulmadan davam etdirmək öhdəliklərinə sadiq qaldıqları təsdiqlənib. Bu, sərhədin açılması istiqamətində atılan növbəti addımlardan biridir.
Qeyd edək ki, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.Fikirlərinizi bölüşün!