Rüfət Səfərov şüşə kabinəyə yerləşdirilib
Hakimin ədalətinə sərt şübhə - Fevralın 16-da Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində həbsdə olan hüquq müdafiəçisi Rüfət Səfərovun işi üzrə məhkəmə iclası keçirilib. Hakimlər kollegiyası əvvəlki iclasda Səfərovla dövlət ittihamçısı arasında yaranmış mübahisəni əsas gətirərək, onun prosesi şüşə kabinədə izləməsi barədə qərar çıxarıb. Hüquq müdafiəçisi bu qərara etiraz etməyib.
“Mənim üçün harada saxlamağınızın heç bir fərqi yoxdur. Prokurordan tutmuş hakimə qədər hamı bilir ki, mən siyasi sifarişlə həbs edilmişəm”, – deyə Rüfət Səfərov bildirib. O, məhkəmədən ədalətli hökm gözləmədiyini, sadəcə həqiqətlərin üzə çıxarılmasına şərait yaradılmasını istədiyini vurğulayıb: “Elə danışırsınız ki, guya sonda ədalətli hökm çıxaracaqsınız və mən buradan çıxıb evimə gedəcəyəm. Məhkəmə başlayandan bəri bircə dənə də olsun tutarlı dəlil təqdim edilməyib. İki ildir ki, dostlarımdan və ailəmdən uzaq düşmüşəm. Mənim də psixoloji vəziyyətimi nəzərə alın.”
Məhkəmə prosesində şahidin ifadəsi və ittihamın təfərrüatları
İclasda cinayət işində adı keçən və hadisənin baş verdiyi iddia edilən qarajın gözətçisi Eldar Hacıyev şahid qismində ifadə verib. Dindirilmə başlamazdan əvvəl Rüfət Səfərov şahidə müraciət edib: “Eldar dayı, bilirəm ki, sizi iki gün saxlayıb əziyyət veriblər. Necə tələb edirlərsə, elə də danışın, təki sizə bir daha əziyyət verməsinlər. Məni düşünməyin”.
İttiham aktına əsasən, Rüfət Səfərov Natiq İmanquliyev adlı şəxsə torpaq sahəsi satmaq adı ilə ondan 60 min manat alıb, lakin nə torpağı verib, nə də pulu geri qaytarıb. İddiaya görə, bu səbəbdən 2024-cü il dekabrın 3-də Natiq İmanquliyev Səfərovun yaşadığı binanın qarajına gəlib və aralarında yaranan mübahisə zamanı hüquq müdafiəçisi ona bədən xəsarətləri yetirib.
Lakin şahid Eldar Hacıyev ifadəsində qarajda Səfərovla İmanquliyev arasında heç bir dava görmədiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, səs-küyü eşidib hadisə yerinə çatanda artıq polislər Səfərovu saxlamışdılar. Bu ifadə ittiham tərəfinin versiyası ilə ziddiyyət təşkil edir.
Gözətçinin saxlanılması iddiası və Rüfət Səfərova qarşı ittihamlar
Gözətçi Eldar Hacıyev məhkəmədə daha bir diqqətçəkən məqamı açıqlayıb. O bildirib ki, hadisədən dərhal sonra dörd nəfər maskalı şəxs onu zorla maşına oturdaraq polis idarəsinə aparıb və orada iki gün saxlayıblar. Bu fakt məhkəmə prosesi zamanı gərginliyə səbəb olub. Şahidin dindirilməsi martın 2-də keçiriləcək növbəti iclasda davam etdiriləcək.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 3-də saxlanılan Rüfət Səfərova qarşı Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (dələduzluq, külli miqdarda ziyan vurmaqla), 127.2.3-cü (qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma) və 221.1-ci (xuliqanlıq) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb. O, bütün ittihamları rədd edir və həbsini siyasi fəaliyyəti ilə əlaqələndirir.
Əvvəllər Zərdab Rayon Prokurorluğunda müstəntiq vəzifəsində çalışmış Səfərov 2015-ci ildə hökuməti tənqid edərək vəzifəsindən istefa vermişdi. Bundan sonra o, doqquz il müddətinə azadlıqdan məhrum edilsə də, 2019-cu ildə əfv sərəncamı ilə azadlığa buraxılmışdı. Həbsinədək o, “Müdafiə Xətti” insan hüquqları təşkilatının rəhbəri kimi fəaliyyət göstərirdi.
Əlavə olaraq, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.Fikirlərinizi bölüşün!