Baş nazir namizədi Tariq Rahman and içdi
Banqladeş Baş nazir olacaq Şeyx - 2026-cı il fevralın 17-də Banqladeşin siyasi səhnəsində əlamətdar bir hadisə yaşandı. Baş nazir postuna namizəd Tariq Rahman və yeni seçilmiş qanunvericilər vəzifələrinin icrasına başlayarkən parlamentdə rəsmi and içmə mərasimində iştirak etdilər. Bu, ölkədə 2024-cü ildə baş vermiş faciəli üsyandan sonra ilk dəfə xalq tərəfindən seçilmiş nümayəndələrin təmsil olunması baxımından tarixi əhəmiyyət daşıyır.
2024-cü il Üsyanından Sonra Banqladeş Parlamentində Yeni Üzvlər
Bu andiçmə mərasimi, 2024-cü ildə baş vermiş ölümcül xalq üsyanının ardından siyasi sabitliyə doğru atılan mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir. Ölkəni sarsıdan bu hadisədən sonra siyasi boşluq yaranmışdı.
2024-cü il Banqladeş üsyanı ölkənin siyasi mənzərəsini kökündən dəyişmişdi və uzun müddət davam edən siyasi gərginliyə səbəb olmuşdu.
Yeni seçilmiş millət vəkillərinin parlamentə daxil olması, ölkənin gələcək idarəçiliyi və demokratiyanın bərpası üçün yeni bir səhifə açaraq, xalqın seçki hüququnun təminatçısı kimi çıxış edir.
Mənbəyə görə, bu xəbər vacib bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.Fikirlərinizi bölüşün!