Səsləndirmə plugini Emblem.az hazırladı
Baksol yolundakı faciə üzrə məhkəmə prosesi davam edir
yol çöküntüsündə təqsirləndirilən - Təmir materialları bir aydır gecikir - Ötən ilin iyununda paytaxtın “Baksol yolu” kimi tanınan ərazisində baş verən və 27 yaşlı Cümşüd Cümşüdlünün ölümü ilə nəticələnən yol çökməsi hadisəsinə görə təqsirləndirilən Bakı Su Kanal İdarəsinin sahə rəisi Azər Cümşüdovun işi üzrə növbəti məhkəmə prosesi keçirilib. Fevralın 17-də Nərimanov Rayon Məhkəməsində, hakim Gültəkin Əsədovanın sədrliyi ilə baş tutan iclasda yeni təfərrüatlar üzə çıxıb.
Şahidin ifadəsi istintaq materialları ilə ziddiyyət təşkil etdi
İclasda şahid qismində Bakı Şəhər Su Kanal İdarəsinin ərazi üzrə təmir-tikinti şöbəsinin rəisi Yaşar Əhmədov dindirilib. O, ibtidai istintaq zamanı verdiyi ifadəni təkzib edərək, deyilənlərin tam əksinin yazıldığını iddia edib. “Mən onu oxumadan imzalamışam, təsdiqləmirəm,” – deyə Əhmədov bildirib. Dövlət ittihamçısının “Ali təhsilli adam niyə oxumadan imzalayır?” sualına isə şahid 3 saat gözləməkdən yorulduğunu əsas gətirib.
Yaşar Əhmədov məhkəmədə bildirib ki, hadisə baş verən əraziyə təqsirləndirilən Azər Cümşüdovu məhz özü göndərib. Onun sözlərinə görə, Cümşüdov vəziyyətə baxış keçirib, ərazini təhlükəsizlik nişanları ilə bağlayaraq fotoşəkillərini ona göndərib. Əhmədov vurğulayıb ki, həmin işarələrə nəzarət etmək Cümşüdovun vəzifə borcu deyildi.
Günahkar kimdir: "Qismət" yoxsa məsuliyyətsizlik?
Dövlət ittihamçısının suallarını cavablandıran şahid, hadisədə Azər Cümşüdovun günahkar olmadığını söyləyib. “O gənc gəlib oraya düşüb, bu, qismətdir. Günahkar o işarələri oradan götürənlərdir,” – deyə Yaşar Əhmədov qeyd edib. Zərərçəkənin vəkilinin “Həmin ərazidə niyə təmir aparılmayıb?” sualına cavab olaraq isə şahid, təmir üçün lazım olan materialların idarəyə bir ay gec verildiyini və bu səbəbdən işlərin aparılmadığını bildirib.
Hadisənin xronologiyası və növbəti iclas
Xatırladaq ki, ötən ilin iyununda Baksol yolu ərazisində yolun çökməsi nəticəsində Cümşüd Cümşüdlü açıq quyuya düşmüşdü. Onun meyiti iyunun 28-də Hövsan qəsəbəsində yerləşən kollektorda aşkarlanmışdı. Hadisə zamanı o, kanalizasiya sisteminə düşərək həyatını itirmişdi. İş üzrə həbs edilən Azər Cümşüdov isə əvvəlki iclasda özünü təqsirli bilmədiyini bəyan etmişdi. Növbəti məhkəmə prosesi martın 3-nə təyin olunub.
Qeyd edək ki, bu xəbər vacib bir mövzudur. Oxuduğunuz üçün təşəkkür edirik!Fikirlərinizi bölüşün!