Rusiyada məktəblilər üçün yeni məcburi təhsil proqramı
«Xidmət yolu ilə öyrənmə. Birincilər» proqramı - Xidmətlə təlim Rusiya məktəblərində icbari - Yeni tədris ilindən etibarən Rusiyada “Fərdi layihə” adlı məcburi məktəb fənninə “Xidmətlə təlim. Birincilər” proqramı daxil ediləcək. Bu barədə ölkənin maarif naziri Sergey Kravtsovun bəyanatında bildirilir.
“Dobro.rf” platforması və “Birincilərin Hərəkatı” tərəfindən həyata keçirilən bu təhsil proqramı Rusiya məktəblərində 2024-cü ildən tətbiq olunmağa başlasa da, indiyədək yalnız dərsdənkənar fəaliyyət statusunda idi.
Layihələrin məzmunu və ideoloji istiqaməti
Proqramın rəsmi saytında məktəblilərə qoşulmaq üçün təklif olunan onlarla layihə var. Bu layihələrin bir hissəsi “xüsusi hərbi əməliyyat qəhrəmanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi” ilə birbaşa əlaqəlidir. Digər layihələr arasında yaşlı insanlara rəqəmsal texnologiyaları mənimsəməkdə kömək etmək, ictimai rəy sorğuları təşkil etmək və Rusiya hakimiyyətinin Vikipediyanı əvəz etmək məqsədilə yaratdığı “Ruviki” onlayn ensiklopediyası üçün məqalələr yazmaq kimi fəaliyyətlər yer alır.
Şagirdlər üçün həvəsləndirmə: Könüllülük fəaliyyəti və əlavə ballar
“Xidmətlə təlim. Birincilər” proqramında iştirak edən məktəblilər “Dobro.rf” platformasında 25 saata qədər könüllü iş saatı qazana biləcəklər. Ali təhsil müəssisələrinə qəbul zamanı könüllülük fəaliyyəti Vahid Dövlət İmtahanı (ЕГЭ) nəticələrinə əlavə ballar qazandırır. Bu balların miqdarı universitetdən asılı olaraq 1 ilə 10 arasında dəyişir.
Qeyd edək ki, yeni təhsil proqramının bir hissəsi olacaq “Fərdi layihə” fənni Rusiya məktəblərinin yuxarı siniflərində məcburi tədris planının ayrılmaz tərkib hissəsidir. Fənn çərçivəsində şagirdlərin müəllim rəhbərliyi altında tədqiqat və ya yaradıcı iş hazırlayıb müdafiə etməsi tələb olunur.
Qeyd edək ki, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Daha çox xəbər üçün səhifəmizi izləyin.İndi rəy bildirin!