Məhəmməd Yunus Müvəqqəti Hökumətdən İstehfa Edir
Banqladeşdə müvəqqəti lider Yunus istefa - Məhəmməd Yunus, 2024-cü ildən ölkənin üsyan sonrası keçidinə nəzarət edən Banqladeşin müvəqqəti lideri, bir neçə gün əvvəl seçilmiş yeni hökumətə yol açmaq üçün istefa verdiyini açıqlayıb.
Bazar ertəsi xalqa ünvanladığı vida müraciətində Yunus rəhbərlik etdiyi müvəqqəti hökumətin “vəzifəsindən getdiyini” bildirib.
O qeyd edib: “Amma başlayan demokratiya, söz azadlığı və fundamental hüquqlar praktikası dayandırılmasın.”
85 yaşlı Nobel Sülh Mükafatı laureatı Yunus, 2024-cü ilin avqustunda Baş nazir Şeyx Həsinanın hökumətini devirən tələbə hərəkatının rəhbərlik etdiyi üsyandan sonra Banqladeşin baş müşaviri vəzifəsində xidmət etmək üçün könüllü sürgündən qayıtmışdı.
Banqladeş bu üsyandan bəri ilk ümumi seçkilərini 12 fevralda keçirdi və Tariq Rahmanın rəhbərlik etdiyi Banqladeş Millətçi Partiyası (BNP) böyük səs çoxluğu ilə qələbə qazandı.
Banqladeş mediasının məlumatına görə, ölkənin ən güclü siyasi sülalələrindən birinin nümayəndəsi olan Rahman, çərşənbə axşamı and içərək vəzifəsinə başlayacaq gələn hökumətin baş naziri olacaq.
Banqladeş Seçkiləri Və Demokratiya Təcrübəsi
Yunus Avropa İttifaqı müşahidəçilərinin "etibarlı və səriştəli şəkildə idarə edilmiş" adlandırdığı son seçkiləri "gələcək seçkilər üçün bir etalon" kimi təqdir etdi.
"Xalq, seçicilər, siyasi partiyalar və seçkilərlə bağlı aidiyyəti qurumlar təqdirəlayiq bir nümunə göstərdi," Yunus bildirib.
Rahmanın rəhbərlik etdiyi BNP-nin ittifaqı 300 yerlik parlamentdə ən az 212 yer qazanaraq, hökumətə güclü rəhbərlik mandatı verdi. İkinci yerdə 77 yer qazanan Camaat-i-İslami partiyası əsas müxalifət partiyası kimi mövqelənib. Həsinanın Avami Liqa partiyasına seçkilərdə iştirak etməyə icazə verilməyib.
Rahman partiyasının qələbəsindən sonra birliyə çağırış edərək, "yollarımız və fikirlərimiz fərqli ola bilər, lakin ölkənin maraqları naminə biz birlikdə qalmalıyıq" dedi.
Genişmiqyaslı Demokratik İslahatlar Referendumla Təsdiqlənir
Yeni nümayəndələrini seçməklə yanaşı, Banqladeşli seçicilər ümummilli referendumda genişmiqyaslı demokratik islahatları da təsdiqlədilər.
Həsinanı devirən üsyanın başladığı ayın şərəfinə "İyul Xartiyası" kimi tanınan uzun islahatlar sənədi baş nazirlər üçün səlahiyyət müddəti məhdudiyyətləri, parlamentin yuxarı palatasının yaradılması, prezident səlahiyyətlərinin gücləndirilməsi və məhkəmə müstəqilliyinin artırılmasını təklif edir. Bu, Məhəmməd Yunusun üsyan sonrası keçid gündəliyinin əsas dayağını təcəssüm etdirir.
Referendum qeyd edirdi ki, təsdiq edilməsi xartiyanı Banqladeş seçkilərində "qalib gələn tərəflər üçün məcburi" edəcək və onları bunu təsdiqləməyə borclu edəcək.
"Dağıntıları aradan qaldıraraq, biz qurumları yenidən qurduq və islahatlar kursunu müəyyən etdik," Yunus islahatları təqdir edərək bildirib.
Lakin bir neçə partiya səsvermədən əvvəl suallar qaldırdı və islahatlar hələ də yeni parlament tərəfindən təsdiq edilməsini tələb edəcək.
Dəkkədə yaşayan siyasi analitik Rizaul Kərim Roni Əl-Cəzirəyə bildirib: "İndi əsas problem yaxşı idarəetmə, hüquq və asayiş, ictimai təhlükəsizlik təmin etmək, eləcə də 2024-cü il kütləvi üsyanının əsas arzularının mərkəzində olan hüquqa əsaslanan dövlət qurmaqdır."
Əlavə olaraq, bu xəbər vacib bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.Fikirlərinizi bölüşün!