Səsləndirmə plugini Emblem.az hazırladı
Həbsdəki inanclı fəal Mansur Vəlişovun işgəncə iddiaları
Mansur Vəlişovun zorakılığa məruz qaldığı - Dörd qandalla çarpayıya bağlanaraq işgəncəyə - Həbsdə olan inanclı fəal Mansur Vəlişovun saxlandığı cəzaçəkmə müəssisəsində zorakılıqla üzləşdiyi barədə məlumatlar yayılıb. Bu iddiaları jurnalist Arzu Abdulla fəalın yaxınlarına istinadən ictimailəşdirib.
Umbakı Penitensiar Kompleksində cəza çəkən Vəlişov ailə üzvləri ilə telefon danışığı zamanı bu yaxınlarda işgəncəyə məruz qaldığını söyləyib. Onun dediyinə görə, müəssisənin təxminən 10 əməkdaşı onu əl və ayaqlarını çarpayıya qandallayaraq huşunu itirənə qədər döyüb.
Fəal hadisəni belə təsvir edib: “Yadıma gələn odur ki, mənə dörd qandal vurub çarpayıya bağladılar və döyməyə başladılar. Məni boğurdular. Ondan sonrası yadımda deyil. Sonra üstümə su töküb ayıltdılar. Səhəri gün də özümdə olmamışam. Bir gün eşidəcəksiniz ki, Mansurun ölüm xəbəri gəldi...”
Mansur Vəlişov həmçinin bildirib ki, Prezident Administrasiyasına və Ombudsman Aparatına ünvanladığı şikayət məktublarının müəssisədən kənara çıxarılmasına icazə verilmir.
Narkotik ittihamı və həbsin siyasi fonu
Mansur Vəlişov 2023-cü ilin mart ayında narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi ittihamı ilə həbs edilib və 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum olunub. O, ittihamları qəbul etmir və özünü təqsirli bilməyərək narkotik ittihamının saxta olduğunu bəyan edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Vəlişovun həbsi Azərbaycanla İran arasında münasibətlərin kəskinləşdiyi bir dövrə təsadüf edib. Həmin vaxt ölkədə yüzlərlə inanclı fəal saxlanılıb və onlarla fəala məhz narkotik ittihamı ilə cinayət işi açılaraq həbs cəzası verilib.
Azərbaycanda siyasi məhbusların sayı
"Azərbaycanın Siyasi Məhbuslarının Azadlığı Uğrunda İttifaq" təşkilatının bu ilin yanvar ayına olan hesabatına görə, ölkədə siyasi məhbus hesab edilən şəxslərin ümumi sayı 340 nəfərdir. Bu siyahıda yer alanların 192 nəfərini məhz inanclı fəallar təşkil edir.
Beynəlxalq hüquqda siyasi baxışlarına, fəaliyyətinə və ya mənsubiyyətinə görə həbs edilən şəxslər siyasi məhbus hesab olunur və onların azadlığa buraxılması beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tələb edilir.
Mənbəyə görə, bu xəbər önəmli bir mövzudur. Daha çox xəbər üçün səhifəmizi izləyin.İndi rəy bildirin!