Bu səfərbərliyin sürəti və coğrafi yayılması əhəmiyyət kəsb edir. AB-İsrail Tərəfdaşlıq Sazişinin dayandırılması tələbi artıq küçə nümayişləri və ya fəal dairələrlə məhdudlaşmır. Bu tələb Aİ-nin rəsmi demokratik arxitekturasına daxil olub.
Avropa Vətəndaş Təşəbbüsü
Sazişin Dayandırılması Tələbinin Əsasları: İnsan Hüquqlarının Pozulması
Petisiya, İsrailin tərəfdaşlığı insan hüquqlarına və beynəlxalq hüquqa hörmətlə şərtləndirən assosiasiya sazişinin 2-ci maddəsini pozduğu əsası ilə dayandırılmasını tələb edir. Təşəbbüsdə qeyd edildiyi kimi, “Aİ vətəndaşları, Birlik tərəfindən bəşəriyyətə qarşı cinayətlər və hərbi cinayətlər törədən bir dövləti qanuniləşdirməyə və maliyyələşdirməyə kömək edən bir sazişi saxlamasını qəbul edə bilməzlər”. Mətndə həmçinin Qəzzada genişmiqyaslı mülki qətllər, köçkünlük, xəstəxanaların və tibbi infrastrukturun dağıdılması, humanitar yardımın blokadası və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarlarına əməl edilməməsi qeyd olunur.
İmza Sayı və Coğrafi Əhatə: Bir Aydakı Nailiyyətlər
Bazar ertəsinə olan məlumata görə, təşəbbüs cəmi bir ayda tələb olunan ümumi sayın 45 faizindən çoxunu, yəni 457.950 imza toplamışdı. İmza atanlar istisnasız olaraq 27 Aİ üzv dövlətinin hamısından gəlir. Bu, regional deyil, qitə miqyasında bir hərəkətdir.
Əsas Dəstəkçilər və Həddi Keçən Ölkələr
İmzaların paylanması sadə rəqəmlərdən daha çoxunu ortaya qoyur. Tək Fransa 203.182 imza, yəni ümumi sayın demək olar ki, 45 faizini təşkil edir. Bu rəqəm ölkənin uzunmüddətli həmrəylik səfərbərlik ənənəsini, Qəzzada soyqırım müharibəsi boyunca davamlı kütləvi nümayişləri və La France Insoumise kimi əsas siyasi aktorların aydın mövqeyini əks etdirir. Fransa bu institusional təkanın əsas hərəkətverici qüvvəsi kimi ortaya çıxıb.
İspaniya 60.087 imza ilə ikinci yerdə, İtaliya isə 54.821 imza ilə yer alıb ki, bu da İsraili açıq şəkildə dəstəkləyən sağçı hökumətin mövcudluğunu nəzərə alaraq xüsusilə diqqətəlayiq bir rəqəmdir. Belçika təxminən 12 milyon əhalisi olan ölkədən 20.330 imza toplayıb ki, bu da nisbi yüksək iştirakı əks etdirir. Şimal regionunda Finlandiya 12.649, İsveç 15.267 və Danimarka 8.295 imza ilə davamlı iştirak nümayiş etdirir. İrlandiya isə cəmi beş milyondan bir qədər çox əhalisi olan ölkədən 11.281 imza toplayıb.
Bu ölkələrin bir neçəsi Aİ qaydaları çərçivəsində tələb olunan milli həddi artıq keçib. Fransa, İspaniya, Belçika, Finlandiya, İrlandiya, İtaliya və İsveç, imzalarının yeddi üzv dövlət tələbinə sayılması üçün lazım olan minimum saydan çoxunu toplayıb. Bu, kritik bir inkişafdır. Bu o deməkdir ki, təşəbbüs sadəcə həcm toplamır, həm də Avropa Vətəndaş Təşəbbüsü mexanizminə daxil edilmiş coğrafi qanunilik meyarlarını artıq ödəyir.
Niderland 20.304 imza ilə milli həddinə yaxınlaşır. Polşa, 22.308 imza ilə Qərbi Avropadan kənara uzanan iştirakı əks etdirir. Sloveniya 1.703, Lüksemburq 900 və Portuqaliya 4.945 imza kimi daha kiçik dövlətlərdə belə iştirak görünən və ölçüləndir.
Almaniya Fərqliliyi: Küçə Səfərbərliyi və Formal İştirak Arasındakı Boşluq
Almaniya diqqətəlayiq bir ziddiyyət təqdim edir. Aİ-nin ən sıx əhalisi olan üzv dövləti və İsrailin Qəzzadakı soyqırım kampaniyasına qarşı ən böyük nümayişlərin keçirildiyi yer olmasına baxmayaraq, petisiya 11.461 Alman imzası toplayıb ki, bu da Almaniyanın 69.120-lik milli həddinin cəmi 17 faizidir. Küçə səfərbərliyi ilə rəsmi institusional iştirak arasındakı bu boşluq, Almaniyada Fələstin yanlısı ifadələrin məhdudlaşdırıldığı və ardıcıl hökumətlərin dövlət siyasəti olaraq İsrailə demək olar ki, qeyd-şərtsiz dəstək verdiyi xüsusi siyasi və hüquqi mühiti vurğulayır. Nisbətən aşağı faiz razılaşmamanın olmaması demək deyil. Əksinə, bu, razılaşmamanın fəaliyyət göstərdiyi struktur məhdudiyyətlərini əks etdirir. Buna baxmayaraq 11.000-dən çox vətəndaşın rəsmi olaraq dəstəklərini qeydə alması, siyasi təzyiq şəraitində belə institusional iştirakın baş verdiyini göstərir.
Siyasi İradənin İndeksi: Gələcək Nəticələr və Aİ-nin Etibarlılıq Sınağı
Bütün bu nümunələr bir petisiyanın təkanından daha dərin bir şeyi ortaya qoyur. İki ildən çox davam edən soyqırım müharibəsi, etnik təmizləmə və Qəzzada mülki həyatın sistematik şəkildə məhv edilməsi dövründə, Avropada həmrəylik azalmayıb. O, etiraz şüarlarından və küçə səfərbərliyindən institusional cavab tələb edən rəsmi demokratik alətə çevrilib.
Petisiyalar avtomatik olaraq siyasəti dəyişdirmir. Avropa Komissiyası, təşəbbüs nəticədə 1 milyon imzaya çatsa belə, assosiasiya sazişini dayandırmaq üçün hüquqi cəhətdən məcbur deyil. Lakin siyasi nəticələr əhəmiyyətlidir. Uğurlu bir təşəbbüs, Komissiyanı Aİ-nin öz insan hüquqları müddəasına əsaslanan bir tələbə cavab verməyə rəsmi olaraq məcbur edər. Bu, dayandırma çağırışının bir çox üzv dövlətdə geniş və ölçülə bilən ictimai dəstəyə əsaslandığını nümayiş etdirər.
Avropa İttifaqı uzun müddətdir özünü beynəlxalq hüquqa və insan hüquqlarına sadiq normativ bir güc kimi təqdim edib. Onun tərəfdaşlıq sazişlərinin 2-ci maddəsi əsasdır. Əgər yüz minlərlə, potensial olaraq bir milyondan çox Avropa vətəndaşı bu prinsipin ardıcıl tətbiq olunmasında israr edərsə, Aİ qurumları etibarlılıq sınağı ilə üzləşəcəklər.
Bu petisiya sadəcə imzaların sayı deyil. Bu, siyasi iradənin göstəricisidir. Bu, Fransa, İspaniya, Belçika, İtaliya, İrlandiya, Şimal ölkələri və digər yerlərdə vətəndaşların hesabatlılıq tələb etmək üçün Aİ-nin öz demokratik mexanizmlərini işə saldığını göstərir.
Təşəbbüs nəticədə 1 milyon imzaya çatsın ya da çatmasın, bir reallıq artıq təsdiqlənib. AB-İsrail Tərəfdaşlıq Sazişinin dayandırılması tələbi Avropanın institusional qan dövranına daxil olub. O, artıq marjinal ritorika kimi qiymətləndirilə bilməz. Bu tələb Birliyin rəsmi demokratik prosesinə daxil edilmişdir və bu, Avropanın Qəzzadakı soyqırıma cavabında əhəmiyyətli bir inkişafı göstərir.
Mənbəyə görə, bu xəbər önəmli bir mövzudur. Oxuduğunuz üçün təşəkkür edirik!İndi rəy bildirin!