İsrail Qərb Sahilində qalmaqallı ilhaq - İsrail mətbuatının məlumatına görə, təklif Ədliyyə Naziri Yariv Levin, Maliyyə Naziri Bezalel Smotrich və Müdafiə Naziri Yisrael Katz tərəfindən təqdim edilib.
İsrailin Batı Şəriada Torpaq Qeydiyyatı Hərəkəti
Təsdiqlənmiş qərara əsasən, Batı Şərianın 1967-ci ildəki işğalından sonra ilk dəfə olaraq, Təl-Əviv rəhbərliyi bölgədə İsrailin və Fələstin torpaqlarını qəsb edən İsraillilərin "mülkiyyət qeydiyyatı prosesini" başladacaq.
Bu qərarla İsrail, beynəlxalq hüquqa zidd şəkildə işğalçı olduğu işğal altındakı Batı Şəriada xüsusi mülkiyyət olmayan əraziləri "dövlət ərazisinə" çevirəcək. Bununla da, daha çox Fələstin torpağı qəsb edilərək qanunsuz yeni yaşayış məskənlərinin tikintisinin və İsraillilərin yerləşdirilməsi ilə bölgənin yəhudiləşdirilməsi fəaliyyətlərinin önü açılacaq. Bu, İsrailin işğalçı siyasətinin növbəti təzahürüdür.
Torpaq Qəsbini Qanuni Əsasa Oturdacaq: Batı Şəriada Torpaq Qeydiyyatı
İsrail, əvvəllər qanunsuz sayılan torpaq qəsbini birtərəfli qaydada qanuni əsasa oturdacaq.
Israel Hayom qəzetinin xəbərində bildirilib ki, ilk mərhələdə Oslo Razılaşmalarına görə İsrail hərbi rəhbərliyi tərəfindən idarə olunan Batı Şəriadakı C zonasını əhatə edən qərar çərçivəsində, 2030-cu ilə qədər C zonasındakı torpaqların yüzdə 15-də mərhələli şəkildə tənzimləmə aparılması planlaşdırılır. İsrail ilə Fələstin rəhbərliyi arasındakı Oslo Razılaşmalarına görə, C zonası Batı Şərianın yüzdə 61-ni əhatə edir.
Batı Şəriada Mülkiyyət Qərarı
Xəbərdə qeyd olunub ki, bölgədəki bütün mülkiyyət qeydiyyatlarının tənzimlənməsinin 30 il davam edəcəyi düşünüldüyündən, bu səbəbdən ilk mərhələdə yüzdə 15 hədəfinin müəyyən edildiyi vurğulanıb.
Xəbərdə, xüsusi mülkiyyət olduğu sübut edilməyən ərazilərin dövlət ərazisinə çevriləcəyi və işğal altındakı Batı Şəriada torpaq qeydiyyatı adı altında "İsrail suverenliyinin gücləndiriləcəyi" ifadə olunub.
Beynəlxalq hüquqa əsasən, İsrailin 1967-ci ildə işğal etdiyi Batı Şəria, gələcək Fələstin Dövlətinin ərazisi kimi qəbul edilir və İsrail burada işğalçı qüvvə statusunda çıxış edir. İşğalçı qüvvənin, işğal etdiyi torpaq parçasına öz əhalisini köçürməsi və burada mülkiyyətə dair dəyişikliklər etməsi isə beynəlxalq hüquqa zidd hesab edilir. Bu, açıq-aşkar İsrailin işğalçı siyasətinin davamıdır.
Qeyd edək ki, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.İndi rəy bildirin!