Tsaxkadzorda yeni görüş və sərhəddən birbaşa keçid
Sülh Körpüsü sülh prosesi üçün - Fevralın 13-14-də Ermənistanın Tsaxkadzor şəhərində “Sülh Körpüsü” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan nümayəndələrinin iştirakı ilə növbəti görüş keçirilib.
Bu dəfə Azərbaycanın qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) təmsilçiləri və ekspertləri Ermənistana birbaşa quru sərhədindən – Azərbaycanın Aşağı Əskipara kəndi ilə Ermənistanın Voskepar kəndi arasındakı delimitasiya və demarkasiya olunmuş ərazidən daxil olublar. Ermənistan nümayəndə heyətinin yaydığı bəyanata görə, bu addım etimadın möhkəmləndirilməsi və iki ölkə arasında normallaşma prosesində tədrici irəliləyişin göstəricisi kimi dəyərləndirilib. Xatırladaq ki, əvvəlki səfərlər zamanı nümayəndələr təyyarə və ya Gürcüstan ərazisindən istifadə etmişdilər.
Genişlənmiş tərkib və müzakirə mövzuları
Dəyirmi masa formatında keçirilən tədbirə Azərbaycandan 19, Ermənistandan isə 20 nəfər qatılıb. Əvvəlki görüşlərdə hər tərəfdən cəmi 5 nümayəndə iştirak edirdi.
İki gün davam edən müzakirələr əsasən mövcud Azərbaycan-Ermənistan münasibətləri, sülh gündəliyinin icrası və bunun region üçün doğuracağı nəticələrə həsr olunub. Görüş iştirakçıları dəyişən regional təhlükəsizlik şəraiti və sülh prosesinin yaratdığı iqtisadi imkanlar barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin, birgə layihələr, ictimai kommunikasiya strategiyaları və cəmiyyətlərarası əlaqə mexanizmləri kimi məsələlər müzakirə edilib.
Bəyanatda qeyd olunur ki, etimad quruculuğu, ictimai diplomatiya, regional təhlükəsizlik, sərhədlər və kommunikasiya xətləri kimi mövzulara xüsusi diqqət yetirilib. Rəsmi sessiyalarla yanaşı, qeyri-rəsmi mədəni tədbirlər də şəxsi əlaqələrin inkişafına töhfə verib.
Yüksək səviyyəli rəsmi görüşlər və iştirakçıların təəssüratları
Proqram çərçivəsində iştirakçılar Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan və xarici işlər nazirinin müavini Vahan Kostanyan da daxil olmaqla, yüksək vəzifəli rəsmilərlə bir araya gəliblər.
Görüşdə iştirak edən Topçubaşov Mərkəzinin direktoru Rusif Hüseynov sosial media hesabında bu səfərlərin artıq qeyri-adi bir hadisə olmaqdan çıxıb normal təcrübəyə çevrilməsini böyük uğur adlandırıb. O, belə görüşlərin onillərdir davam edən psixoloji maneələri aradan qaldırdığını və “bu barbarlar heç vaxt dinc danışa bilməzlər” kimi səthi fikirləri təkzib etdiyini vurğulayıb.
Beynəlxalq təhlilçi: Proseslər açılmağa başlayıb
Beynəlxalq Böhran Qrupunun Cənubi Qafqaz üzrə analitiki Coşua Kuçera “Toplum TV”-yə bildirib ki, bu görüşlər özlüyündə böyük nəticələr verməsə də, daha geniş bir prosesin tərkib hissəsi kimi müsbət addımdır. Onun sözlərinə görə, belə tədbirlər vəziyyətin dəyişdiyinə və proseslərin açılmağa başladığına işarədir: “Bu dəyişikliklər kiçik olsa da, onlar hələ bir il əvvəl heç kimin gözləmədiyi şəkildə baş verir”.
Qeyd edək ki, “Sülh Körpüsü” təşəbbüsü çərçivəsində ilk görüş ötən ilin oktyabrın 22-də Azərbaycan QHT rəhbərlərinin Yerevana səfəri ilə başlamışdı. Noyabr ayında isə erməni nümayəndə heyəti Bakıda səfərdə olmuşdu.
Prosesin tənqidi: Müstəqil vətəndaş cəmiyyəti kənarda qalıb?
Bununla yanaşı, bəzi təhlilçilər bu prosesin dövlətlər tərəfindən inhisara alındığını tənqid edir və Azərbaycandakı müstəqil vətəndaş cəmiyyəti üzvlərinin prosesdən kənarda saxlandığına diqqət çəkirlər. Hazırda Azərbaycanda çoxsaylı müstəqil vətəndaş cəmiyyəti fəalı “QHT işi” çərçivəsində həbsdədir. Sülh fəalları Bəhruz Səmədov və Emin İbrahimov isə dövlətə xəyanət ittihamı ilə saxlanılırlar.
Mənbəyə görə, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.İndi rəy bildirin!
Oxucu Şərhləri
Hələlik heç bir şərh yazılmayıb. İlk şərhi siz yazın!