Səsləndirmə plugini Emblem.az hazırladı
DEAŞ terror təşkilatı üzvlərinin İraqa nəqli tamamlandı
DEAŞ mensuplarının Irak'a nakli - TƏCİLİ 5700-dən çox İŞİD terrorçusu - ABŞ Mərkəzi Qüvvələr Komandanlığının (CENTCOM) yazılı açıqlamasına görə, yanvarın 21-də başlayan və 23 gün davam edən proses ərzində 5700-dən çox kişi DEAŞ terror təşkilatı üzvü İraqa köçürülüb. Suriyadakı DEAŞ terror təşkilatı üzvlərinin İraqa nəqli dünən axşam həyata keçirilən son uçuşla başa çatıb. DEAŞ terror təşkilatı üzvlərinin İraqa köçürülməsi əməliyyatı ABŞ və koalisiya qüvvələri tərəfindən icra olunub.
Regional Təhlükəsizlik üçün Həyati Addım
CENTCOM komandanı Admiral Bred Kuper bu transferin İraqın regional təhlükəsizliyi üçün "həyati əhəmiyyət daşıdığını" ifadə edərək, İraq rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Bu köçürülmə Suriya ordusunun Fərat çayının qərbində, terror təşkilatı YPG-nin işğal etdiyi ərazilərə qarşı keçirdiyi əməliyyatlardan sonra CENTCOM tərəfindən həmin bölgələrdəki DEAŞ üzvlərinin İraqa nəql edilməsinə başlanılması ilə əlaqədar idi.
İraq Ali Məhkəmə Şurasından Bəyanat
İraq Ali Məhkəmə Şurası Suriyada terror təşkilatı SDG/YPG-nin nəzarətində olan həbsxanalardan köçürülən DEAŞ məhbusları barədə məhkəmə və hüquqi prosedurların dərhal başladılacağını elan edib.
Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Ədalətin Tətbiqi
Açıqlamada törədilən terror cinayətlərinin hüquqi çərçivədə sənədləşdirilməsinin və arxivləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin, sərhədləri aşan cinayətlərin müəyyən edilməsi üçün Beynəlxalq Məhkəmə Əməkdaşlığı Milli Mərkəzi ilə koordinasiyanın davam etdiriləcəyi bildirilib. Bu çərçivədə beynəlxalq məhkəmə əməkdaşlığının gücləndiriləcəyi və heç bir təqsirləndirilən şəxsin ədalətdən qaçmasına imkan verilməyəcəyi qeyd olunub.
Bəyanatda həmçinin əlavə edilib ki, “Təqsirləndirilən şəxslərin milliyyətləri və ya terror təşkilatı daxilindəki mövqelərindən asılı olmayaraq, onların hamısı yalnız İraq məhkəməsinin yurisdiksiyasına tabe olacaq. Bütün təqsirləndirilən şəxslər barəsində istisnasız olaraq qanuni prosedurlar həyata keçiriləcək, zərərçəkənlərin hüquqları qorunacaq və İraqda hüququn aliliyi prinsipi qətiyyətlə tətbiq ediləcəkdir.”
Əlavə olaraq, bu xəbər aktuallığını qoruyan bir mövzudur. Bizi izləməyə davam edin.İndi rəy bildirin!