Vüqar Məmmədovun Apellyasiya Şikayəti Təmin Edilmədi
Vüqar Məmmədovun barəsindəki həbs qətimkan tədbirinin uzadılması - Hürriyyət TV nin baş redaktoru - Fevralın 16-da Bakı Apellyasiya Məhkəməsində “Hürriyyət TV” internet televiziyasının həbsdə olan baş redaktoru Vüqar Məmmədovun şikayətinə baxılıb. Hakim Anar İbrahimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə baş redaktorun barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin müddətinin uzadılmasına dair qərardan verdiyi şikayət təmin edilməyib.
İttiham və Həbsin Xronologiyası
Xatırladaq ki, Vüqar Məmmədov ötən ilin oktyabr ayının 31-də həbs edilib və barəsində 3 ay 13 günlük həbs qətimkan tədbiri seçilib. Fevralın 9-da isə istintaq orqanının təqdimatı əsasında bu müddət daha dörd ay uzadılıb.
Baş redaktor Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 182-ci maddəsi, yəni hədə-qorxu ilə tələb etmədə ittiham olunur.
Siyasi Bağlantılar və İddialar
Vüqar Məmmədov Azərbaycan Demokrat Partiyasının sədri Sərdar Cəlaloğlunun və hazırda xaricdə yaşayan hüquqşünas, “AzerFreedom TV”-nin rəhbəri Qurban Məmmədovun bacısı oğludur.
Sərdar Cəlaloğlu daha əvvəl mətbuata verdiyi açıqlamada bacısı oğlunun həbsinin onun peşəkar fəaliyyəti ilə bağlı olduğunu iddia etmişdi. Onun sözlərinə görə, Prezident Administrasiyası və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən Məmmədovun jurnalist fəaliyyətinə dair iradlar bildirilib. Cəlaloğlu qeyd edib ki, o, dəfələrlə Məmmədovu çıxışlarında radikal mövqedən çəkinməyə çağırıb. O, Vüqar Məmmədovun ölkədəki ağır iqtisadi-sosial vəziyyətdən təsirlənərək gərgin olduğunu və fikirlərini emosional, kəskin formada ifadə etdiyini vurğulayıb. Həmçinin əlavə edib ki, valideynləri də bu səbəbdən ona dəfələrlə iradlarını bildiriblər.
Mənbəyə görə, bu xəbər önəmli bir mövzudur. Daha çox xəbər üçün səhifəmizi izləyin.İndi rəy bildirin!